Kloszard (Klaun) Bongo kontestuje standardowy styl życia, jego wartości („wyścig szczurów”).

Bongo organizuje się tak, aby nie być od kogokolwiek zależnym. Wypowiada walkę niszczącym naturę przejawom dzisiejszej cywilizacji – z pasją sprząta dom – ulicę i „eksterminuje” wszelkie śmieci pokonsumpcyjne: plastikowe i metalowe (np. kubki, puszki po napojach). Działa z pomocą podręcznego, osobistego warsztatu: Sprzątającego Wózka – Jadłodajni – Bawialni – Łóżka. Próbuje wprowadzić ład nie tylko w świat zewnętrzny, ale również wewnętrzny – duchowy. Szuka, jak każdy z nas tego co najważniejsze, przyjaźni i miłości … ale  los często płata figle… Bongo uciekając od absurdalnych mechanizmów naszej rzeczywistości w „życie kloszarda” i tu zostaje „dopadnięty”- otrzymuje „Wielką Wygraną”…

Spektakl w konwencji komedii z okresu niemego kina – przybiera w pewnym momencie formę happeningu, obfituje wieloma zwrotami akcji, wypełniony jest prostymi i żywymi metaforami. Przedstawienie bawi, intryguje i prowokuje widzów do aktywnego uczestnictwa.

„ …choć nie pada ani jedno słowo, przedstawienie stylizowane na komedię niemego kina bawi uczy i wciąga widownię.”

Beata Pawłowicz „SŁOWO POLSKIE”

Występują: Dariusz Bronowicki, Justyna Gierok, Dariusz Lech, Dariusz Lemieszek, Bogdan Michalewski, Marek Oliwa, Jarosław Paczkowski, Przemysław Walkowicz.

Scenariusz i reżyseria: Bogdan Michalewski

Konsultacje: Marek Oliwa

Ruch: Jerzy Kozłowski

Warunki techniczne: przestrzeń sceniczna możliwa wszędzie; scena min. 8 x 6 m. (na poziomie publiczności, podłoże twarde i równe); nagłośnienie – odpowiednie do miejsca gry (odtwarzacz CD).

Czas trwania – do 60 min. (przedstawienie – 40 min., happeningi – 20 min.); przygotowania do przedstawienia 2,5-3 godz. (poza miejscem gry – pozwala w tym czasie na tzw. ustawionej scenie głównej na kontynuację programu ); demontaż – 30 min.