To forma moralitetu, opowiadająca o miłości, współczuciu, pasji, poświęceniu i gorącej wierze. Spektakularne widowisko zrodzone z inspiracji historią błogosławionego Czesława, który jest uznany za oficjalnego patrona Wrocławia. Atrakcyjna i barwna fabuła podejmuje próbę odtworzenia najważniejszych faktów z życia tego niezwykłego człowieka.

Przedstawienie ma też na celu przybliżenie mieszkańcom Wrocławia oraz turystom odwiedzającym nasze miasto jednej z najważniejszych postaci w historii Wrocławia, jakim była postać błogosławionego Czesława – patrona miasta.

Jednocześnie niewątpliwym walorem spektaklu jest odtworzenie średniowiecznej scenerii miasta z charakterystycznymi dla epoki realiami takimi jak – obyczajowość, kultura czy sztuka. Głównym elementem scenografii jest ołtarzowa, zmechanizowana konstrukcja ruchomych parawanów wraz z kilkudziesięcioma lalkami, aktorskim planem żywym, animowanymi obrazami, ekranami przedstawiającymi sceny z życia i cuda błogosławionego Czesława, będącymi ilustracją epoki z całą obyczajowością, tradycją, ale także okrucieństwem. Mieszają się tu pojęcia dobra i zła (epoka pielgrzymek, wypraw krzyżowych, wznoszenia katedr i szczególnej aktywności ludzi świętych, palenia na stosach…). Finałowa scena zderza ze sobą dwa światy: materialny i duchowy, obnażając aktualne problemy współczesnego człowieka. Spektakl bez barier wiekowej i językowej.

Scenariusz, reżyseria, choreografia, adaptacja sceniczna: Bogdan Michalewski
Konsultacje: ks. prof. dr hab. Antoni Kiełbasa
Scenografia: Wiesław Drzewiecki, Rafał Kłosiński, Bogdan Michalewski, Małgorzata i Jerzy Modrzyńscy, Bronisław Trytko i inni
Malarstwo: Magdalena Grobelna
Kostiumy: Urszula Jędrzejek
Konstrukcje sceniczne: Leszek Nowak, Łukasz Oliwa
Muzyka: Ewa Dymek-Kuś, Łukasz Oliwa
Światło: Kazimierz Piątek
Występują: Dariusz Bronowicki, Piotr Koczapski, Bogdan Michalewski, Magdalena Milewska, Jarosław Paczkowski, Katarzyna Sierant, Jarosław Zawadko

Warunki techniczne:
Dwie wersje: plenerowa, sceniczna (przestrzenie niekonwencjonalne, tradycyjna scena)
Przestrzeń sceniczna: scena – min. 7×4 m (+3-4m ustawienie za konstrukcją sceniczną projektora multimedialnego)
Wymiary konstrukcji scenicznej: (7M X 4M X 2M)
Czas przygotowania do występu: 6 godz.
Czas trwania zdarzenia teatralnego – 60 min. (w tym: przedstawienie – 50 min. + Happeningi)
Demontaż sceny – 4h
Ilość uczestniczących osób: min. 9 osób