TEATR NA BRUKU – formacja artystyczna Stowarzyszenia „Artyści Na Bruku” założona w 1992 roku przez Bogdana Michalewskiego (aktora, reżysera, absolwenta PWST w Krakowie filia Wrocławiu z 1983 r.) i Marka Oliwę (reżysera, aktora, absolwenta PWST w Krakowie z 1984 r.).

Teatr Na Bruku to profesjonalny teatr plenerowy, uliczny, alternatywny a także tradycyjny (poprzez wystawianie przedstawień w tradycyjnych przestrzeniach zamkniętych).

Teatr powstał jako reakcja na zmniejszenie się zainteresowania społeczeństwa sztuką i kulturą. Podejmuje systematyczne działania przeciw coraz większemu kulturalnemu i społecznemu wykluczeniu. Dążeniem naszego zespołu jest przekonanie ludzi, że teatr jest potrzebny i może odbywać się wszędzie nawet na bruku ulicznym.

Wielką popularnością cieszą się plenerowe spektakle Teatru Na Bruku, inspirowane konwencją niemego kina, autorskie przedstawienia opowiadają o świecie współczesnym.

Forma: burleska, slapstick, happening, performens służy teatrowi do obnażania absurdalnych mechanizmów naszej rzeczywistości i sytuacji uwikłanego w niej człowieka.

Teatr Na Bruku realizuje również przedstawienia bez użycia słowa, na tradycyjnych scenach teatralnych oraz w przestrzeniach niekonwencjonalnych. Audytorium teatru zróżnicowane pod względem wiekowym, językowym i kulturowym bierze udział w interaktywnych przedstawieniach, partnerując aktorom.

Teatr gra przedstawienia na terenie Wrocławia, całej Polski i poza jej granicami: Austria, Czechy, Dania, Niemcy, brał również udział w prestiżowych festiwalach (np.: Jelenia Góra,Malta Poznań, Warszawa, Innsbruck, Hannover, Feldkirch, Drezno), zdobywając wyróżnienia i nagrody. Uczestniczył w wielu międzynarodowych imprezach, np.: Dni Kultury Polskiej w Hannoverze i Brnie, Dni Brytyjskie w Poznaniu, obchody 1000-lecia Gdańska, Wrocławia, Euro 2012 Strefa Euro -Wrocław.

Twórcy posiadają bogate doświadczenia w edukacji kulturalnej (prowadzeniu warsztatów teatralnych etc.), oraz w działaniach happeningowych.

Do tej pory teatr zrealizował ponad 2000 imprez, na których zagrał m.in. następujące przedstawienia w konwencji niemego kina: „Charlie Pomywaczem”, „Bongo i Kongo”, „Fotograf”, „Lucky Man”, „Błogosławiony Czesław – Patronem Miasta”, Przyjazd Królewny Marianny Orańskiej”, „Historia Wrocławia, Dolnego Śląska, Polski na wesoło –1 część cyklu Piastowie, Cz II – Za Czecha”, „Charlie Olimpijczykiem” (na Stadionie Olimpijskim W-w), w konwencji pantomimy: „Drzewo które umiało dawać” „Zabawa” S. Mrożka, „Kolędnicy Teatru Na Bruku”, „Adam i Ewa – wygnanie z Raju” – przedstawienia tekstowe oraz inscenizacje wielkich mistrzów („Capricios” F. Goya) „Plugawy ptak nocy” we współpracy m.in. z teatrem Kalong; „Parady” J. Potockiego”, oraz szereg tematycznych parad; „Komediowe Happeningi uświetniające szereg „zleconych” imprez.

Od 2018r teatr posiada scenę przy CAL ze “Sceną Teatru Na Bruku” na Ołtaszynie, ul. Pszczelarska 7, Wrocław